Mesaj (Contact)

  Evrende yalnız olmadığımızı kanıtlamaya değer bir film önerim olacak sizlere. Uzaktan iletişim sistemlerinin (Radyo/televizyon) insanoğluna tanıtılmasından bu yana , yaşadığımız gezegenin dışına, evrenin sessiz ve ucra köşelerine dalga titreşimleri gönderiyoruz. Şuanda iletişim araçları ile konuştuğumuz her bir kelime, uydu frekanslarına yakalanıp uzayın boşluğuna bırakılıyor. Aynı şekilde, uzayın derinliklerinden gelen değişik radyo sinyallerini yakalayan devasa teleskop makinelerine sahip olduğumuzu biliyorsunuzdur. Değişik matematiksel sistemlerde bu sesler bilimin ilerlediği en üst düzeyde ayrıntılı olarak araştırılıp, kamuoyuna sunuluyor. Örneğin; Güneşten gelen dev patlamaların uzayda yaydığı ses dalgalarının birleştirilip, nasıl bir ses ortaya çıktığını dinlemek gibi. Ya da; bizden binlerce yıl uzaklıkta ki bir uzay bozonundan veya kara delikten, hatta galaksilerin merkezinden gelen şaşırtıcı sesleri, değişik materyallerden geçirip dinlemek gibi. 

  Bu durumu örneklendirme yaparak açıklamak istiyorum. Bizden binlerce kilometre uzaklıkta olan bir yıldızı ele alalım. Bir yıldızın patlayarak süper novaya dönüşürken çıkarttığı ses inanılmaz bir şeydir değil mi? Bu çıkardığı sesin dalga titreşimleri uzayın boşluğuna dağılır. Sürekli hareket halinde olan bu ses dalgaları yıllar sonra, hatta yüz yıllar sonra gezegenimizde bulunan teleskop antenlerine takılır. Tabi bir bölgeye düşen bombanın sesi gibi bir ses duymayız. Değişik dalga boyutlarında sürekli artıp, azalan bir ses şeklinde duyarız. 
  İşte bu filmde, karşımıza böyle bir durum çıkıyor. Vega yıldızından gelen değişik ses dalgalarını tespit eden Doktor Eleanor Arroway, bu dalgaların aslında asal sayıda kullanılan ikili sistem olarak geldiğini bulur. Çeşitli materyaller ile bu asal sayıların bir videoya dönüştürülmesi sağlanır. Neticede izledikleri videoda 1936 yılına ait bir Nazi videosu ile karşılaşırlar. Bu durumda dünya dışı varlıkların yaşamı konusunda emin olurlar. Çünkü, 1936 yılında yayınlanan bir radyo yayının sinyalleri yıllar sonra Vega yıldızına ulaşmış ve o bölgede ki herhangi bir varlık/varlıklar tarafından bize tekrardan ''Sizin mesajınızı aldık. Bizde size bir mesaj gönderiyoruz'' haberini vermiş oluyorlar.

  Film bu şekilde olaylar çemberinde gelişiyor. Daha sonra videolu mesajın içerisinde şifrelenmiş bir dosya keşfediyorlar. Şifrelenmiş dosyayı çözdüklerinde karşılaştıkları manzara gerçekten filmin en can alıcı noktası oluyor. Bundan sonrasını izlemek için size bırakıyorum.


Filmin tam adı : Mesaj (Contact) - 1997

6 yorum:

 1. İlginç bir filme benziyor. Evrendeki başka yaşamların varlığına ilişkin merakımız sürgit devam edecek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ve inanıyoruz ki; oralarda bir yerlerde, sonsuz ufkun aralarında bizim gibi yahut bize benzeyen varlıklar ile irtibat kuracağız.

   Sil
 2. Enfesmiş. Hem Naziler hem uzay. Kesinlikle izleyeceğim.
  Öneri için teşekkürler :)

  Sevgilerle ^^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmin yanına şekeri tadında bir kahve almayı unutmayın 🙋‍♂️

   Esenlikle :)

   Sil
 3. Sanırım bu filmi izledim ben. Çok keyifle izlediğimi hatırlıyorum. Adam gibi ayağı yere basan tutarlı kurgusu olan bilim kurgular hoşuma giderler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 1997 yılına ait olsa da, izlenişi bakımından günümüzde bile bir hayran kitlesine sahip bir filmdir. Değerli yorumunuz için teşekkürler Hocam :)

   Sil