SIRLAR UÇURUMU


''Tanrım!''
''Hayır! O ölmüş olamaz! Blanc De Vanue'nin müstakbel sahibi, Napolyon'un en gözde subayı, Frederic Roswell ölmüş olamaz!''
''19 yıl önce de karısının başına gelmişti. Bu ev lanetli. Hep o alçak kadın yüzünden. O geldiğinden bu yana bütün işlerimiz ters gitti. Başımızdan belalar eksilmedi.''
''Kapat Çeneni! İki elini kavra da cesedi bu lanetli uçurumdan çıkartalım!''
'' O şimdi Tanrı'nın yanında. Tanrı'nın cennetinde; en güzel bahçelerinde, en güzel meyvelerin tadına bakıyordur. ''

Blanc De Vanue Malikanesi'nin uzun geçmişe dayanan sırlarla dolu olaylarını kaleme alan Alein Kentigerna; okuyucuyu kitabın içerisinde büyülemeyi gerçekten başarmış diye düşünüyorum. Okurken iç sesiniz dahi size her an büyük bir gerilime kapılacağınızı söyleyebilir. Kitabı okurken henüz ik sayfasından beni etkileyici bir şekilde yakaladı.
Frederic Rouswell; 18. yüzyıl Fransa'sında Napolyon Bonapart'ın ordusunda bir Subay olarak görev yapan ana karakterimiz. Elbette kitabın başlarında Yarbay olarak emekliye ayrıldığını ve kalan ömrünü malikanesinin kütüphanesinde geçiren bir karakter olarak gördüm. İçerisin de büyük sırları, entrikaları barındıran bir kitap. Henüz genç yaşlarda orduda yeni yetme bir subay olarak görev yaparken bir kadınla tanışır ve annesinin itirazlarına rağmen onunla evlenir. Kendisinden küçük bir de hiperaktif  kardeşi vardır.

Belki de Frederic'in yaşadığı bu acıların bütün sebebi Edouard mı ? Yahut yıllar önce öldüğünü sandığı kayıp oğlu Georges mi ? Belki de sağır dilsiz numarası yapan; Annabelledir ? Hasta yatağında Doktor Bernard'a Rousell'in yaşadıklarını garip masallar ile anlatan Madam Yolande'de olabilir mi? Sonunu açıp okursanız kitabın hiç bir anlamı kalmayacaktır. Çünkü kitabın sonu, bütün göreceğiniz olayları bir amaca bağlayacak ve emin olun okuduğunuzda gerçekten ters bir köşeye çekilip şaşkınlık içerisinde kalacaksınız. Belirli olayları kendi aklımdan ''aa demek böyle olmuş'' diye yorumlasam da, bir kaç sayfa sonra bu düşüncemi ezip geçen yeni bir entrikaya, sürprize ev sahipliği yapan bir kitap. İdefix ve D&R'de şuanda satışı gerçekleşmektedir. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme