Kendinizi İyi Hissetmek İçin 7 Güzel Tavsiye

Günümüz dünyasında çeşitli sorunlardan kaynaklanan öz güven eksikliği, kötü hissetmemizin temel nedenleri arasındadır. Özellikle genç yaşlarda oluşan okul stresi bunun başında gelmektedir. Bizler her zaman mutlu olmanın peşinde koşan insanlarız. Hayatımızın belirli zamanlarında çektiğimiz zorluklar, sanki sürekli devam edecekmiş gibi bizleri kötümserliğe sürüklüyor. Yaptığımız güzel şeylerin meyvesini alamamak, gittiğimiz yerlerden ve gördüğümüz güzelliklerden zevk alamamak, yediğimiz türlü yemeklerden tat alamamak, bizlerin içimize kapanmış birer meczup olduğunu gösterir. Peki bu gibi kaidelerden nasıl kurtulabiliriz? Veya Kendimizi iyi hissetmek için hangi yollara başvurmalıyız? Gelin hep beraber bu yazımızda, bunları öğrenelim.
                
1. Annenizle Sohbet Etmek; Sizin en yakınınızda ki insan en değer verdiğiniz insandır. Annenizle sohbet etmek kulağa hoş geliyor. Onunla sıkıntılarınızı paylaşarak, ihtiyacınız olan şefkati bulabileceğiniz tek varlıktır.
2. Günlük Tutmak; İçinizde biriktirdiğiniz kötü hisleri dışa vurmak için belki de bir kalem ve bir kağıt ile mümkündür. Dertlerinizi, sıkıntılarınızı hafifletecek bir günlük tutmak iyi bir fikir olabilir. İçinizde biriktirdiğiniz ukdeleri, boş beyaz kağıtların üzerinde süsleyebilirsiniz.
3. Çay İçmek; Kulağa mantıksız gelebilir ama şuanda öfkeli ve bunaltı halinde bu yazımızı okuyorsanız, hemen kalkıp bir bardak çay içmek size iyi gelecektir. Sessizce oturun ve çayınızdan bir yudum alın. Etkisini göreceksiniz.
                         
4. Yeni Bir şeyler Öğrenmek; Oturduğunuz yerden parmaklarınızı internet üzerinde gezintiye bırakarak yeni kelimeler, yeni bilgiler öğrenin. Bu öğrenme çabası hem kelime haznenizi genişletir hem de sakinleşmenizi ve gündelik yorucu hayatınızdan uzaklaşmanızı sağlar.
5. Sevildiğinizi Bilmek; Şuan da size değer veren, size saygı duyan ve size ilgi gösteren kişileri düşünün. Onların sizin için yaptığı, yapacağı fedakarlıkları gözünüzün önüne getirin. Onlarla empati yapmak sizi daha iyi hissettirecektir.
6. Kitap Okumak; Dünya çapında yüzlerce araştırması yapılan kitap okumanın her zaman insanları sakinleştirdiği, gündelik hayatından uzaklaştırdığı kanıtlanmıştır. Kitaplığınızdan bir tane hoşunuza gidecek kitap seçin. Yanınıza kahve veya çay da ilave edebilirsiniz. Rahat ve sessiz bir yerde kitabınızı okuyarak keyfinize bakın.
7. Gülümsemek; Tarif edilemeyecek güzellikte olan bir sevgi biçimidir aslında gülümsemek. Şuana kadar yaptıklarınıza gülüp geçmek, yapacaklarınız için mutlu olduğunuzu göstermek için gülümsemek size iyi gelecektir. Sonuçta bizim icat etmediğimiz ama bize bahşedilen bir nimet olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Daima gülümseyin ☺

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme