KARTAL

Milattan önce bilmem kaçıncı yüzyılda geçen, hafızalara kazınmış bir olay. Kartal'ı korumakla görevli olan bir lejyonun çıktığı seferde pusuya düşürülmesi. Bütün inançlardan ötede Kartal'a saygı duyan tek bir kişi var. O da; Lejyon Lideri'nin oğlu.

Dönemin Roma İmparatorluğu, toprağa doymayan bir kralın hükümdarlığını yaşıyordu. Antwerp'i kısa sürede ele geçiren Romalılar, İngiltere'nin topraklarına gözlerini dikti. Londra, York, Caen gibi önemli bölgeleri ele geçirip, burada hüküm süren Normandiyalı'lara diz çöktürmüşlerdi. Bu yarım kıtanın tamamını ele geçirerek, bir an önce sefer yönünü hazar kıyılarına çevirmek istiyorlardı. Ama onlara engel olan, İskoçya'lı barbar savaşçıları vardı. Tabi barbar savaşçı düşüncesi, Romalı'ların fazla abartıya yönelerek belgelendirdiği bir saçmalıktır. Kendi topraklarını savunmak, başka bir imparatorluğun himayesi altında yaşamamak için doğuştan savaşçı eğitimlerine tabi tutulan bu insanlar zamanla güçlenerek, hırçınlaşmışlardır. Tamamıyla yöre halkından oluşan bu savaşçılar, 
Roma askerlerinin hiç birine acımıyorlardı. Geçmişte katlettikleri İskoç halkının intikamını bu şekilde alıyorlardı. Bana göre bu konuda İskoç Savaşçılar sonuna kadar haklı bir mücadele içerisindeydiler. Her neyse, konumuza geri dönelim.

 Çatışmaların yaşandığı zamanlarda, İskoç savaşçılarına ağır bir darbe indirmek isteyen Roma, oraya özel bir lejyon birliği gönderir. Lejyon sığ ağaçlıkları bol olan İskoç ormanlarında amansız bir pusuya düşer ve bütün askerler katledilir. İçlerinden bazıları, keskin baltaların, sivri uçlu mızrakların kurbanı olmamak için savaş alanından kaçarlar. Lejyon'un lideri de orada öldürülür. İskoç Savaşçılar, bu birliği temsil eden tamamı saf altından yapılmış Kartal'ı alıp, Kuzey'in dondurucu rüzgarlarına eşlik eden Edinburg'e götürürler. 

Lejyon'un pusuya düşürüldüğü bilgisi Roma'ya ulaştığında Lejyon Lideri'nin oğlu İtalya'dan doğruca Londra'ya atını sürer. Londra'da Yüzbaşı terhisini aldıktan sonra sınır karakollarından birine atanır. Bataklığın, sefilliğin ve çöplüğün içerisinde olan bu topraklara babasının şerefi olan Kartal'ı bulmak için gelmiştir. Geldiği günün gecesi karakola şiddetli bir baskın olur ve yaralanır. Devletin eski senatörü olan Amcasının yanına gönderilir. Amcasına babasının olayından bahseder. Gittikleri bir arena yarışmasında, bir kölenin yaşamasını sağlayarak onu hizmetine alır. İyileştikten sonra, kölesiyle beraber İskoç topraklarına girerler. Yanında ki köle de İskoç halkındandır. Kendisine refakatlik yapmasının yanında, Lejyon Lideri'nin oğlu, yani Aquila ona güvenmemektedir. Buraya kadar ki filmin işlenişini kısaca özet geçtim. Benim filmi detaylı anlatmam sizin izleme keyfinizi ortadan kaldırır ☺

Aquila'nın yaşadığı olayları büyük bir zevkle izleyeceğinize eminim. Kartal'ı bulmak için kat edeceği uzun bir yol, yaşayacağı esaret dönemi ve yanında getirdiği şüpheli kölesinin şaşırtıcı davranışları..
Tarihi savaş filmlerine merakınız varsa, izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme