Kanlı Elmas

  Bir zamanlar yüzü kurak olmasına rağmen altında gizlediği zengin minerallere ev sahipliği yapan bir kıta vardı. Biz o kıtaya Afrika diyoruz. Geçmişten bu güne kadar üzüntülerin ve göz yaşlarının ana vatanı olan bu topraklar, soykırımcıların, insan kaçakçılarının, define avcılarının ve çeşitli devlet mensuplarının daima hedefi olmuştur. İşte yine bu kıtanın üzerinde yaşanan sayısız olaylardan birisini yine bir filmde izleyeceğiz. Kanlı Elmas.

 Hani bir söz vardır. Ortadoğu'da petrol, Afrika'da elmas bitmez. Bizden bir Yavuz çıkmadıkça, bu zulmün sonu gelmez. Yaşadıklarını bir filme aktaran dönemin en klasik oyuncularından ve aynı zamanda film yönetmeni olan Leonardo Di Caprio, bu film ile sinema tarihine yine bir ışık tutmayı başarmıştır. 

Afrika'da günden güne büyüyen asi kuvvetlerinin devlete karşı açtıkları savaş sonucu yaşanılan büyük zulümleri, katliamları konu alan bir film. Leonardo abimiz filmde kendisini, elmas kaçakçısı olarak göstermektedir. Asilerin kontrolünde çalışan maden işçileri veya devlete bağlı maden işçilerinin kazı sonucunda buldukları elmasları, kıdemli askerler aracılığı ile alıp, ülke dışında, özellikle Avrupa'da işleyerek yüksek fiyata satmanın aracılığını yapan Leonardo Di Caprio'nun; oldukça karlı gözüken bu alışverişi yaptığı sıralarda başına gelecek felaketlerden henüz haberi yoktur. Yıllarca, çeşitli anlaşmalarla ülke dışına elmas kaçırmasını sağlayan bir Albay'ın korumasında olan Leonardo abimiz, bu yaşayacakları felaketlerin üstesinden gelebilecek mi?

Filmin başlarında sıradan bir hayat süren Afrikalı bir aile yer alıyor. Ailede Baba ve oğul ilişkisi çok kuvvetli bir bağ içindedir. Yaşadıkları köye düzenlenen baskın sonucu, oğlu kaçtığı ormanlık alanda asilerin eline esir düşer. Babası da maden kazma işinde çalıştırılması için maden kamplarına götürülür. Kazı esnasında, büyük bir elmas parçası bulur. Lavabo bahanesiyle çıktığı dağ eteğinde onu gizemli bir köşeye gömer. Amacı buradan kaçmayı başarıp, ortalık sakinleşince elması almaya gelmekti. Ancak hiç bir şey istediği gibi gitmez ve kampa ordu tarafından baskın olur. Kendisi de esir alınarak hapse atılır. 
Leonardo abimiz ile bu adamın kaderi hapishanede birleşir. Gözlerini büyüleyen elması ele geçirebilmek için kendi hayatını artık önemsememektedir. Ancak yaşayacakları değişik olaylar, gizli entrikalar elması daha da çok kana bulayacaktır. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olan filmin kurgusu o kadar muhteşem ki, bir an olsun sıkılmayacağınız garanti edebilirim. Gerçek hayattan uyarlanmış, aksiyon, gerilim ve macera tarzı filmlere merakınız varsa ve vizyon tarihi eski olmasına rağmen hala izlemediyseniz, bu filmi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme