Jason Bourne

  

  Aksiyon filmlerini sevenler, bu ismi mutlaka duymuşlardır. Jason Bourne. Duymayanlar veya bu kişiyi konu alan filmleri izlemeyenler için yine güzel bir film/filmler önerim olacak.

  Kendinizi bir olay sonrası geçirdiğiniz hafıza kaybından dolayı, geçmişinizi araştırırken hayal edin. Aileniz, arkadaşlarınız.. Hiç birini tanımıyorsunuz. Kim olduğunuz, nereden geldiğiniz hakkında en ufak bir bilginiz yok. Ama hatırladığınız tek şey, birileri için çalışan özel bir birimde görevli olmanız.

İşte Bourne, böyle bir karakteristik özelliğe sahip. Babasının kaza süsü verilerek öldüğü olayı bizzat gözleriyle görmüş ve Bourne'nin kaybolan hafızasında yerini korumuştur. Peşine takılan kötü adamlar diye nitelendirdiğim kişiler aslında birer istihbarat görevlileri. Askerler, ajanlar, casuslar, polisler vs. Jason Bourne'yi izlemenin en keyifli tarafı, bir olay çemberi içerisinde köşeye sıkıştırıldığı an, bir yolunu bulup oradan kurtulmayı başarmasıdır. Aklınıza gelmeyecek entrikalar ve şaşırtmalar ile her zaman adaletten kaçmıştır. O'nun tek amacı, kendisinin aslında kim olduğunu, kime çalıştığını ve babasının kimler tarafından neden öldürüldüğü gerçeklerini öğrenmektir. Bu hedeflerine tek tek ulaşmak isteyen Bourne için önünde uzun ve yorucu bir yol haritası olacaktır. Attığı her adımı takip eden bir istihbarat, gittiği her yerde ''Aranıyor'' adlı pankartlar ve görüldüğü yerde üzerine yağan kurşunlar. Jason Bourne; bunların hepsinden kurtulmayı başarıp, öz geçmişini öğrenebilecek mi?

Filmin baş rolünde, son zamanlarda ki ilgi çekici filmleri ile büyük hayran kitlesi toplamış olan Matt Damon abimiz oynamaktadır. Yaşı bayağı ilerlemiş olsa da bu tür filmlerin üstesinden gelecek bir yeteneğe sahip olan Matt abimiz, Jason Bourne karakterini olağanüstü bir şekilde canlandırarak bizlere, ''ben daha uzun yıllar film sektöründe olacağım'' mesajını vermiştir.

Film 5 seriden oluşmaktadır. İlk filmi '' Geçmişi Olmayan Adam'' 2002 yılında vizyona girmiştir. İlk filmi ile akıllarda soru işareti kalmasına karşılık, ''Medusa Darbesi'' adlı serinin 2. filmi ile cevabını vermiştir. Fakat bu henüz burada bitmedi, daha yaşanılacak olaylar, Bourne'nin öğrenmesi gereken çok şey var diyerek vizyona, serinin 3. filmi ''Son Ultimatom'' sürüldü. Burada da karmaşık olaylarla karşı karşıya kalan Bourne, serinin 4. filmi ''Bourne'nin Mirası'' ile oradan kurtulmayı başarmıştır. 

  Artık son seriye geldiğimizde artık Bourne ile hedefinin arasında çok az mesafe kalmıştır. Bunca yıldır çektiği çilelerin, zorlukların baş kaynağı olan istihbarat müdürü ile bir otel odasında karşı karşıyadır. Bourne elinde ki silahı yere bırakır. Artık bıktığını, usandığını, geçmişini araştırmaktan yorulduğunu söyler. Kısa süreli sessizlikten sonra boş kovandan fırlayan bir merminin sesi otelin odasında yankılanır. TAK! Kim öldü, kim kaldı, onu filmi izleyince öğrenirsiniz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme