İletişim Dünyamızın Kaderini Değiştiren Mucit; Hedy Lamarr

  19 yüzyılından itibaren yeryüzünde, sanayi devrinin artmasıyla çeşitli teknolojik aletler insanoğlu ile tanıştırılmaya başlandı. Bazı mucitler yaptıkları deneyler, çalışmalar neticesinde ortaya çıkardıkları icatlar ile dünyaya büyük katkılar sağlamışlardır. Örneğin; gecemizi aydınlığa çeviren ampulün icadının önemi o kadar büyüktür ki, bir asrı geçmesine rağmen hala üzerinde çeşitli denemeler yapılarak geliştirilmektedir. Fiziki, kimya, biyolojik alanlarında çeşitli çalışmalarla oluşturulan bir çok önemli icatlar, günümüz teknolojisine de hala katkı yapmaktadır. Bizleri günümüz teknolojisine taşıyan bu önemli mucitlerin isimlerini çoğumuz biliyoruz değil mi?

Mesela; 

  • Thomas Edison, ampulü icat etmiştir. 
  • Nikola Tesla, elektriği icat etmiştir.
  • Alexander Grahambell, telefonu icat etmiştir.


  Peki; Hedy Lamarr adında bir mucit hiç duydunuz mu? Veya günümüzde etkin olarak kulandığımız, Wifi , Bluetooth, GSM, gibi önemli alt yapıların mucidi olduğunu? Dilerseniz hem oyuncu hem de mucit olan bu önemli şahsı yakından tanıyalım.

  Geçtiğimiz zamanlarda google, Hedy Lamarr'ın 101. doğum günü nedeni ile özel videolu bir doodle hazırlamıştı. Kendisi bir Hollywood yıldızı olmasının yanında önemli icatlara imza atan bir mucittir. Gerçek adı; Hedwig Eva Maria Kiesler 1914 - 2000 yılları arasında yaşamış Avusturalya'lı bir oyuncudur. Henüz çocukken başladığı oyunculuk hayatında bir çok filmde rol aldı. 1930 - 1950 arasında çekilen çeşitli kategorilerde ki filmlerde oyunculuk yaptı. 1950 sonrasında oyunculuk hayatından sıkıldığını dile getirerek, hayatının geri kalanını ilgi duyduğu uygulamalı bilimlere adadı. İlk olarak; yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD'de patentini aldı. Günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri, Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir. Bu oluşturduğu yayılma spektrumu ile, GSM şebekeleri, Bluetooth aktarması, Wi-Fİ bağlantıları sağlanmaktadır. 
  Kısacası Hedy Lamarr, kullandığımız bu nesnelerin ana kaynağının kurucusu olarak tarihe geçmiştir. İletişim dünyasının kaderini değiştiren bu önemli mucit, buluşu üzerinden tek kuruş bile kazanamamıştır. 2000 yılında, Florida'da ki evinde sessizce hayata gözlerini yummuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme